بلوک بتن سبک اتوکلاو شده حاصل تحقيق و مطالعات پژوهشگران سوئدی بوده که در اواخر سال 1924 به دنيا معرفی گرديد و به خاطر خواص بسيار مطلوب آن، به سرعت در بقيه کشورهای اورپايي و آمريکا و همچنين در آسيا توسعه پيدا کرده است و هم اکنون در سراسر جهان بسياری از شرکت ها مشغول توليد اين محصول می باشند.

در بيانی ساده، ترکيب سيليس، آهک، سيمان و افزودنی های ديگر تحت فشار و درجه حرارتی معين (در اتوکلاو زیر 10 آتمسفر فشار بخار آب و تا 180 درجه سانتی گراد) و طی فرايند شيميايي کنترل شده محصولی را ايجاد می نمايد که بتن سبک اتوکلاو شده ناميده شده است.

سیپوركس که نام آن از حرفهای آغاز واژه‌هایSilic Pore Expansion   گرفته شده است گونه ای  از  بتن  گازی  می باشد. برای ساختن هر مترمكعب آن، بسته به جنس سیلیس و آهك حدود 200 كیلوگرم سیمان ، 350 كیلوگرم ماسة سیلیسی ریزدانه ، 100 کیلو گرم آهك ، 300 تا 500گرم پودر آلومینیوم و كمی افزونه‌های دیگر استفاده می شود .

وزن مخصوص هر متر مکعب حدود 650 کیلو گرم با مقاومت فشاری ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می­باشد   ,در شرایط متعارف طول بلوک­ها حدود 60سانتیمتر ، عرض آنها 24سانتیمتر و ضخامت 7.5 ، 10 ، 15 ، 20 ، 25 و30سانتیمتر تولید می­گردد ولی سایر ابعاد مورد نظر نیز قابلیت عرضه خواهند داشت .

با توجه به آئین نامه جدید محاسبه ایمنی ساختمانها در برابر زلزله و مبحث 18و 19 ، بکارگیری مصالح سبک وزن راه حل مناسب و باصرفه در جهت افزایش ایمنی ساختمان می باشد و بلوکهای بتنی سبک گازی تأمین کننده این مزیت فنی است .در واقع هبلکس نسل جدید سیپورکس محسوب می­شود.

ما مفتخريم با توليد اين نوع محصول با نام تجاری بتن سبک گازی aac است، پا در عرصه توليد مصالح نوين گذارده و در حد توان خود صنعت ساختمان کشور را در راستای بهينه سازی ياری دهيم.

ويژگی های بتن سبک گازی   AACهبلکس :

  1. سبکی سازه : هبلکس با توجه به نحوه توليد و استفاده از فن آوری پيشرفته روز، محصولی بسيار سبک (حدود يک سوم وزن محصولات آجری ، یک دوم وزن بلوک سیمانی و 7/0 وزن سفال می‌باشد که اين به معنای کاهش وزن ساختمان يا همان بار مرده است، که منتج به کاهش مقاطع اسکلت و مقاومت بيشتر سازه در برابر نيروی مخرب زلزله خواهد شد.

یک مترمکعب بلوک گازی حدود 650 کیلوگرم وزن دارد که برابر با یک دوم وزن یک بلوک سیمانی بوده و یک کارگر به راحتی می تواند آنرا حمل نماید و بسیار سریع نصب می گردد و ملات مصرفی آن حدود 70% ملات مورد نیاز برای اجرای همان دیوار با بلوک سیمانی و 15%  ملات مورد نیاز مصرفی با آجر می­باشد.

  1. عايق حرارتی و صوتی : هبلکس بخاطر وجود تعداد بسيار زياد حباب های هوای ريز محبوس در آن، تا حدود 28% در مصرف انرژی صرفه جويي کرده و هزينه های جاری مربوط به بخش تاسيسات نيز حدود 30% کاهش خواهد يافت. این محصول قابل اشتعال نيست و حرارت را بسيار آرام منتقل می نمايد؛ بنابراين در جهت رويکرد به رعايت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ، استفاده از اين بلوک توصيه می‌شود.
  2. صرفه اقتصادی و سرعت در اجرا : با توجه به ابعاد هبلکس وکارکرد ساده با آن ، سرعت و بازده کار به شدت بالا می رود ( بيش از 2برابر مصالح مشابه) و ضايعات ساختمانی به صورت کاملا محسوس کاهش می يابد که علاوه بر آن خواب سرمايه سازنده کاهش زمان ساخت نیزکمتر می‌گردد. اين ها همه به خودی خود در سياست های اقتصادی اين صنعت جايگاه والايي دارند .
  3. سازگاری با محیط زیست : بررسی های انجام شده نشان دهنده سازگاری کامل بلوک سیپورکس با محيط زيست می‌باشد. به گونه ای که برای طبيعت مضر نيست و هيچ گونه زباله يا مواد آلاينده توليد نمی کند.

5.کارپذيری : سیپورکس را به راحتی می توان اره کشی، ميخ کوبی، سوراخ کاری و يا شيارکنی نمود و محل عبور تاسيسات مکانيکال و الکتريکال را تعبيه کرد.

  1. عايق رطوبتی:سیپورکس در برابر رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان داده است تا جايي که استاندارد کشور انگلستان به شماره BS4315، اين نوع بلوک را به عنوان عايق رطوبتی تاييد می نمايد.

7.ترابری ارزان: با توجه به اين که  بلوک سیپورکس با شکل هندسی منظم و دقيق و با وزن مخصوص پايين توليد می‌گردد ، در هر سرويس حمل، نسبت به مصالح مشابه، حجم بيشتر و وزن کمتری بارگيری و حمل می‌گردد.

  1. ماندگاری :هبلکس نه فاسد می‌شود و نه محل مناسبی برای رشد کپک و يا ميکروارگانيزم های ديگر می‌باشد و نيز هيچ گونه حشره ای درآن لانه سازی و يا تخم گذاری نخواهد نمود و چون بر پايه مواد غيرآلی تشکيل شده در طولانی مدت ماندگاری اساسی داشته و تغيير خاصيت نخواهد داشت.
  2. مزایای فنی : سبکی وزن ، عایق در برابر حرارت ، برودت ، صدا ، استحکام و پایداری در مقابل زلزله و آتش سوزی و بسیاری مزایای دیگر از محاسن بلوکهای هبلکس نسبت به سایر مصالح قدیمی نظیر آجر و سفال می باشد .
  3. مزایای اجرائی و اقتصادی : با توجه به ابعاد ، سبکی و راحتی نصب بلوکهای هبلکس در همه ضخامتها ، سرعت اجرای آن نسبت به سایر مصالح به ۳ برابر بالغ می گردد ؛ پروژه­های ساختمانی با استفاده از بلوک­های هبلکس با در نظر گرفتن سرعت اجرا ، به دستمزد کمتری نیاز دارد و همچنین استفاده از آن به سبب مصرف ملات کمتر و نیز کاهش بارهای وارده به سازه بدلیل وزن کم دیوارها موجب کاهش ابعاد سازه می­شود و صرفه جوئی قابل ملاحظه­ای را در هزینه مصالح مصرفی موجب می­گردد.