سیستم های نوین تسلیح خاک به کمک شبکه های پلیمری ژئوگرید و ژئوتکستایل

به کارگیری ژئوگرید، امکان ساخت سازه های عمرانی پایدار در شرایط دشوار ژئوتکنیکی را فراهم آورده و علاوه بر کاهش هزینه های احداث و نعمیر و نگهداری، سرعت انجام پروژه ها را نیز افزایش می دهد.

با به کارگیری ژئوگریدها می توان با کم ترین هزینه به بیشترین ضریب ایمنی دست یافت.

دیوار خاک مسلح

دیوارهای حائل باید مقاومت لازم در برابر بارهای وارده را داشته باشند. در صورت عدم تسلیح مناسب خاک، این سازه های عمرانی همواره در معرض خطر تخریب هستند. استفاده از ژئوگرید در ترازهای مختلف دیوار سبب افزایش مقاومت کششی و برشی دیوار شده و ساخت دیوارهای حائل بلند را ممکن می سازد.

ژئوگریدها شبکه ­های پلیمری انعطاف پذیر با مقاومت کششی بالا هستند که از حدود 40 سال پیش در کشورهای پیشرفته به منظور تسلیح خاک، به کار گرفته شده­ اند. قفل شدگی مصالح خاک در شبکه­ های ژئوگرید، جابجایی جانبی مصالح را محدود کرده و سبب افزایش ظرفیت باربری خاک میشوند. ژئوگریدها اغلب از نوارهای پلی پروپیلن یا پلی استر تشکیل می شوند. سیستم های نوین تسلیح خاک با بکارگیری از شبکه های پلیمری ژئوگرید امکان ساخت سازه های عمرانی پایدار در شرایط دشوار ژئوتکنیکی را فراهم آورده و علاوه بر کاهش هزینه های احداث و نعمیر و نگهداری، سرعت انجام پروژه را نیز افزایش داده است. با به کارگیری ژئوگریدها می توان با کمترین هزینه به بیشترین ضریب ایمنی دست یافت.

این شرکت تامین کننده انواع ژئوگریدهای تک سویه و دو سویه طی دو دهه گذشته افتخار داشته محصولات خود را به پروژه های بزرگ و کوچک کشور ارائه دهد. لازم به ذکر است ژئوگریدهای تولیدی این شرکت ، همگی طبق استانداردهای بین المللی حاکم بر صنعت پلاستیک تولید و عرضه می گردند.

ژئوگریدهای تک سویه قادر به تحمل بار در یک جهت هستند. بنابراین برای ساخت دیوارهای حائل به طور گسترده کاربرد دارند. این ژئوگرید ها با مقاومت کششی متنوع از 30تا 110کیلونیوتن بر متر مربع عرضه می گردند.

ژئوگریدها گروهی از خانواده ژئوسنتتیک ها می باشند که از جنس پلی استر و پلی اتیلن و یا ترکیبی از این مواد و یا سایر مواد مشابه بوده و در ضخامت، سایز و ابعاد مختلف به صورت ورقهای مشبک  تولید می شوند. ژئوگریدها به عنوان تقویت کننده های مناسب مورد استفاده قرار می گیرند زیرا آنها دارای مقاومت کششی بالا و قفل شدگی قابل توجهی با خاک ها هستند. ژئوگریدها معمولاً در مناطقی که خاک ها اشباع و یا نم دار هستند در بالا و پایین لایه ژئوتکستایل قرار می گیرند.مزایای بکارگیری ژئوگریدها در پروژه های عمرانی تقریباً مشابه با مزایای بکارگیری ژئوتکستایل ها ولی با مقاومت های بسیار بالاتر می باشند. نمونه ای از کاربری های آن ساخت دیوارهای حائل با ارتفاع بالا، تحکیم لایه های آسفالتی، اجرای دیوارهای فضای سبز قائم و تحکیم بسترهای راه و راه آهن و … می باشد.